Autor: Javorina Tatjana
Objavljeno: 01/08/2024

Zašto moja beba neće da spava i kako joj pomoći sa uspavljivanjem - Philipova metoda

Razumem koliko roditeljstvo može biti izazovno, posebno kada se suočavate s problemima spavanja kod vaše bebe. I sama sam majka troje i sećam se ovog perioda.

Autor: Javorina Tatjana
Objavljeno: 01/08/2024

Zašto moja beba neće da spava i kako joj pomoći sa uspavljivanjem - Philipova metoda

Razumem koliko roditeljstvo može biti izazovno, posebno kada se suočavate s problemima spavanja kod vaše bebe. I sama sam majka troje i sećam se ovog perioda.

Zašto moja beba neće da spava?

je jedno od najčešćih pitanja koje kao savetnik za roditeljstvo i savetnik za spavanje dece dobijam u savetovalištu. Želim da vam putem ovog bloga pomognem da steknete malo širu sliku o tome zašto se ovo događa, šta može biti razlog za to, šta vi možete da uradite i kako zapravo ovo možete da promenite.

Značaj spavanja za bebe

Spavanje je biološka potreba i ključ regeneracije i dobrog zdravlja kako vaše dece, tako i vas samih. Da li vaša beba spava kako treba ili ne zavisi od mnogo faktora. Ono što sve mame trebaju znati je da je san od velikog značaja za pravilan rast i razvoj dece.

Koliko dugo beba treba da spava?

Iako je ovo dosta individualno, potrudila sam se da s vama podelim smernice SZO i kroz sledeću tabelu vam dam više informacija kada je kvantitet spavanja u pitanju. Međutim, moram napomenuti da je količina sna samo jedna stavka prilikom određivanja kvaliteta sna.

  • 1. Novorođenče (0-3 meseca) Bebe ovog uzrasta obično spavaju između 14 i 17 sati dnevno, ali to može varirati od 11 do 19 sati. Njihov san je raspoređen na kraće periode, bez dužeg noćnog spavanja.
  • 2. Bebe (4-6 meseci) U ovom uzrastu, bebe spavaju između 12 i 15 sati dnevno. Noćno spavanje postaje duže, uz 2-3 dnevna dremanja. Želim da napomenem da se ovde dešava velika regresija spavanja izazvana skokom u razvoju u četvrtom mesecu koja utiče na promene u dužini sna, mestu gde dete zaspi, kao i samom načinu uspavljivanja. O ovome ću vam pisati više u narednim blogovima.
  • 3. Bebe (7-9 meseci) Bebe spavaju oko 12 do 15 sati dnevno. Noćno spavanje je u proseku 10-12 sati, a tokom dana imaju 2 dremanja.
  • 4. Bebe (10-12 meseci) Potrebno im je oko 12 do 14 sati sna dnevno. Noćno spavanje je uglavnom kontinuirano, a tokom dana obično imaju 2 dremanja.
  • 5. Bebe (13-18 meseci) Bebe ovog uzrasta spavaju između 11 i 14 sati dnevno. Noću spavaju oko 10-12 sati, a tokom dana imaju 1-2 dremanja. Takođe, bitno je znati da se u periodu između 14-16 meseci obično događa tranzicija dnevnog spavanja pa vaša deca prelaze sa 2 dremke na jednu.

Zašto beba neće da spava?

Postoji mnogo razloga zašto beba neće da spava, ali bih pre svega želela da vam pomognem da razumete uzroke i kako ih možete rešiti. Uzroke možemo podeliti na faktore koji dolaze iznutra, unutar samog deteta, i faktore koji dolaze iz okruženja.

Zašto beba neće da spava?

Postoji mnogo razloga zašto beba neće da spava, ali bih pre svega želela da vam pomognem da razumete uzroke i kako ih možete rešiti. Uzroke možemo podeliti na faktore koji dolaze iznutra, unutar samog deteta, i faktore koji dolaze iz okruženja.

Unutrašnji faktori

Razvojni skokovi kod beba

Bebe prolaze kroz različite razvojne faze koje mogu uticati na njihovo spavanje i uspavljivanje. Psihofizičke promene koje se dešavaju tokom razvoja mogu izazvati nemir i teškoće sa spavanjem. Tokom ovih faza, bebe mogu doživeti značajne promene u svom razvoju koje ih mogu uznemiriti. To uključuje razvoj novih veština kao što su sedenje, puzanje ili hodanje, kao i kognitivne skokove koji ih mogu učiniti nemirnim. Razumevanje ovih faza može pomoći kako bi znali šta da učinite kada se dešavaju ove promene. Budite strpljivi i pružite dodatnu utehu tokom ovih perioda. Pokušajte da održavate doslednu rutinu pred spavanje kako bi beba imala osećaj sigurnosti. Razmislite o dodatnim aktivnostima koje mogu pomoći bebi da se opusti, kao što su tople kupke ili masaža pre spavanja.

Skrivene upale uha kao uzrok nespavanja

Upale uha su česte kod dece, posebno kod onih koji se doje ili hrane u ležećem položaju. Takođe, bebe koje koriste dudu mogu imati učestalije upale uha. Upale uha mogu biti skrivene i često uzrokovati noćna buđenja zbog bolova i nelagode. Ako sumnjate na upalu uha, posetite pedijatra kako biste dobili odgovarajući tretman. Pokušajte da hranite bebu u uspravnom položaju kako biste smanjili rizik od infekcija. Ako beba koristi dudu, pokušajte da je ograničite na period pred spavanje i smanjite upotrebu tokom dana.

Nicanje zubića i problemi spavanja

Nicanje zubića je često praćeno bolovima i nelagodom, što može poremetiti bebin san. Promene u ritualima spavanja i ponašanju deteta tokom nicanja zubića su prirodne i očekivane. Beba može biti razdražljivija, žvakati predmete i imati pojačano slinjenje. Pružite bebi sigurne predmete za žvakanje kako bi olakšala nelagodnost. Hladni zubni prstenovi mogu pomoći u ublažavanju bolova. Razmislite o upotrebi prirodnih gelova za zube koji mogu smiriti bol. Pružite dodatnu utehu i nežnost tokom ovog perioda.

Grčevi kod beba

Grčevi su čest problem kod malih beba i mogu biti uzrok nesanice. Grčevi se često javljaju zbog nezrelog digestivnog sistema i mogu uzrokovati bolove i nelagodu kod beba. Pokušajte da masirate bebin stomak kružnim pokretima kako biste ublažili grčeve. Postoje posebne tehnike masaže koje mogu pomoći. Nama omiljena je bila vežba „I LOVE YOU“. U jednom od narednih blogova ćemo detaljnije o njoj. Pružite bebi topli oblog na stomak. Razmislite o promeni bebine ishrane, u dogovoru sa pedijatrom, kako biste videli da li određena hrana izaziva nelagodu.

Spoljašnji faktori

Gladna beba

Jedan od najčešćih razloga za noćna buđenja kod beba je glad. Bez obzira na to koliko često beba doji, moguće je da ne dobija dovoljno mleka. Problemi sa dojenjem, kao što su pogrešan hvat ili stres kod majke, mogu uticati na količinu mleka koju beba dobija. Bebe koje se ne hrane dovoljno često se bude gladne tokom noći. Konsultujte se sa savetnikom za dojenje kako biste se uverili da beba pravilno hvata dojku i dobija dovoljno mleka. Ako beba koristi flašicu, proverite da li koristi odgovarajuću veličinu cucla. Razmislite o tome da povećate učestalost hranjenja tokom dana kako bi beba bila sita pre spavanja.

Umorna beba ne može se uspavati

Roditelji često misle da će beba koja ostane budna duže lakše zaspati, ali preveliki umor može imati suprotan efekat i otežati uspavljivanje. Preveliki umor može izazvati hiperaktivnost i otežati bebi da se smiri i zaspi. Bebe koje su preumorne često imaju kraće i nemirnije snove. Pratite signale umora kod vaše bebe i pokušajte da je uspavate pre nego što postane preumorna. Stvorite mirnu atmosferu pred spavanje. Održavajte doslednu rutinu spavanja i budite dosledni u vremenu uspavljivanja.

Stres u okruženju

Promene u okruženju mogu izazvati stres kod bebe, što može uticati na spavanje. Ovo uključuje promene u rutini, novorođenče u kući ili selidbu. Bebe su osetljive na promene i mogu reagovati na novitete u svom okruženju. Pokušajte da održavate dosledne rutine čak i tokom promena. Uvedite nove elemente u okruženju postepeno kako bi se beba prilagodila. Pružite dodatnu utehu i sigurnost tokom perioda promena.

Nedostatak rutine

Dosledne rutine su ključne za bebin razvoj i dobar san. Rutine pomažu bebama da se osećaju sigurno i predvidivo, što olakšava uspavljivanje. Bebe koje nemaju dosledne rutine često imaju poteškoće sa spavanjem i mogu se češće buditi tokom noći. Kreirajte rutinu pred spavanje koja uključuje aktivnosti kao što su kupanje, čitanje priče ili pevanje uspavanke. Budite dosledni u vremenu uspavljivanja i buđenja. Rutine pružaju bebi osećaj sigurnosti i predvidivosti, što pomaže u smirivanju i pripremi za spavanje.

Kako vi možete pomoći bebi?

  • Rituali pred spavanje Rutine pred spavanje pomažu bebi da se opusti i pripremi za spavanje. One pružaju osećaj sigurnosti i predvidivosti. Ritual pred spavanje može uključivati aktivnosti kao što su kupanje, čitanje priče, pevanje uspavanke ili blaga masaža. Usvojite rutinu koja odgovara vašoj bebi. Pokušajte da ritual pred spavanje bude dosledan svakog dana. Pružite mirno i umirujuće okruženje tokom ovih aktivnosti kako bi beba bila spremna za spavanje.
  • Tehnike uspavljivanja Postoji mnogo tehnika uspavljivanja koje mogu pomoći bebi da zaspi. Pronalaženje prave tehnike može poboljšati kvalitet bebinog sna. Tehnike uspavljivanja uključuju metode koje na dete ne utiču stresno. Pronađite tehniku koja najbolje odgovara vašoj bebi. Eksperimentišite sa različitim metodama dok ne pronađete onu koja radi. Philipova metoda detaljno objašnjava sve ove tehnike i pristupe. Izbegavajte korišćenje bele buke, posebno kod beba starijih od dva meseca, jer može imati suprotan efekat na kvalitet samih ciklusa sna vaše bebe. Umesto toga, primenjujte muziku čija frekvencija podstiče dubok san.
  • Muzika za bebe Određena muzika može pomoći bebi da zaspi. Umirujuće melodije pomažu bebi da se opusti i pripremi za spavanje. Odaberite mirne, umirujuće melodije koje će pomoći bebi da se opusti. To može uključivati klasičnu muziku, uspavanke ili prirodne zvuke. Pustite muziku tokom rituala pred spavanje kako biste stvorili opuštajuću atmosferu. Budite dosledni u izboru muzike i pokušajte da koristite iste melodije svakog dana kako bi beba povezala te zvuke sa spavanjem. Muzika može stvoriti umirujući ambijent i pomoći bebi da se oseća sigurno i opušteno pre spavanja. Vreme muzike ne bi trebalo biti duže od 45 minuta od trenutka kada se ugasi svetlo i krene sa emocionalnim zadovoljavanjem.

Kako otkloniti uzroke?

  • Posete pedijatru Ako sumnjate da unutrašnji faktori kao što su upale uha ili grčevi utiču na bebin san, stručna pomoć može biti neophodna za dijagnozu i lečenje ovih problema. Pedijatar može dijagnostikovati i lečiti zdravstvene probleme koji utiču na bebin san, pružiti savete i predložiti odgovarajuće tretmane. Ako primetite simptome kao što su povlačenje za uho, razdražljivost, bolovi ili česta noćna buđenja, posetite pedijatra. Redovni pregledi kod pedijatra mogu pomoći u ranom otkrivanju i lečenju potencijalnih problema.
  • Šta bebama remeti san (NAS) Ako vaša beba ima negativne asocijacije sa spavanjem, to može otežati uspavljivanje i dovesti do čestih buđenja. Negativne asocijacije mogu uključivati povezanost spavanja sa određenim aktivnostima, radnjama ili objektima koje je neophodno preduzimati kako bi vaša beba zaspala. Radite na tome da promenite ove asocijacije. Potrebno ih je raskinuti, pa potom kreirati pozitivne rutine i okruženje koje će pomoći bebi da se oseća sigurno i opušteno. Koristite tehnike koje pomažu bebi da se smiri i opusti pre spavanja. Pokušajte da učinite vreme za spavanje prijatnim iskustvom, nikako kaznom. metodama dok ne pronađete onu koja radi. Philipova metoda detaljno objašnjava sve ove tehnike i pristupe. Izbegavajte korišćenje bele buke, posebno kod beba starijih od dva meseca, jer može imati suprotan efekat na kvalitet samih ciklusa sna vaše bebe. Umesto toga, primenjujte muziku čija frekvencija podstiče dubok san.
  • Minimizirajte stres Promene u okruženju ili nedosledne rutine mogu izazvati stres kod bebe, što može negativno uticati na spavanje. Stres može izazvati nemir i teškoće sa uspavljivanjem, što dovodi do čestih noćnih buđenja. Pokušajte da minimizirate stresne situacije u okruženju. Održavajte dosledne rutine čak i tokom promena. Pružite dodatnu utehu i sigurnost tokom perioda promena. Ako se selite ili imate druge velike promene, uvedite nove elemente postepeno kako bi se beba prilagodila.
  • Philipova metoda Philipova metoda je tehnika spavanja koja pomaže roditeljima da uspostave zdrave navike spavanja za svoje bebe i krajnji cilj je da nauče decu kako da razvijaju veštinu samouspavljivanja. Ova metoda uključuje korake i tehnike, ali takođe i mnogo obrazloženja i terminologije koje će roditeljima pomoći da razumeju šta su sve stvari koje smo gore pominjali u blogu. Način kako se metoda primenjuje možete videti više na ovom linku, a za sve vas koji biste bili zainteresovani, možete pronaći informacije na našem sajtu.

Kako otkloniti uzroke?

  • Posete pedijatru Ako sumnjate da unutrašnji faktori kao što su upale uha ili grčevi utiču na bebin san, stručna pomoć može biti neophodna za dijagnozu i lečenje ovih problema. Pedijatar može dijagnostikovati i lečiti zdravstvene probleme koji utiču na bebin san, pružiti savete i predložiti odgovarajuće tretmane. Ako primetite simptome kao što su povlačenje za uho, razdražljivost, bolovi ili česta noćna buđenja, posetite pedijatra. Redovni pregledi kod pedijatra mogu pomoći u ranom otkrivanju i lečenju potencijalnih problema.
  • Šta bebama remeti san (NAS) Ako vaša beba ima negativne asocijacije sa spavanjem, to može otežati uspavljivanje i dovesti do čestih buđenja. Negativne asocijacije mogu uključivati povezanost spavanja sa određenim aktivnostima, radnjama ili objektima koje je neophodno preduzimati kako bi vaša beba zaspala. Radite na tome da promenite ove asocijacije. Potrebno ih je raskinuti, pa potom kreirati pozitivne rutine i okruženje koje će pomoći bebi da se oseća sigurno i opušteno. Koristite tehnike koje pomažu bebi da se smiri i opusti pre spavanja. Pokušajte da učinite vreme za spavanje prijatnim iskustvom, nikako kaznom. metodama dok ne pronađete onu koja radi. Philipova metoda detaljno objašnjava sve ove tehnike i pristupe. Izbegavajte korišćenje bele buke, posebno kod beba starijih od dva meseca, jer može imati suprotan efekat na kvalitet samih ciklusa sna vaše bebe. Umesto toga, primenjujte muziku čija frekvencija podstiče dubok san.
  • Minimizirajte stres Promene u okruženju ili nedosledne rutine mogu izazvati stres kod bebe, što može negativno uticati na spavanje. Stres može izazvati nemir i teškoće sa uspavljivanjem, što dovodi do čestih noćnih buđenja. Pokušajte da minimizirate stresne situacije u okruženju. Održavajte dosledne rutine čak i tokom promena. Pružite dodatnu utehu i sigurnost tokom perioda promena. Ako se selite ili imate druge velike promene, uvedite nove elemente postepeno kako bi se beba prilagodila.
  • Philipova metoda Philipova metoda je tehnika spavanja koja pomaže roditeljima da uspostave zdrave navike spavanja za svoje bebe i krajnji cilj je da nauče decu kako da razvijaju veštinu samouspavljivanja. Ova metoda uključuje korake i tehnike, ali takođe i mnogo obrazloženja i terminologije koje će roditeljima pomoći da razumeju šta su sve stvari koje smo gore pominjali u blogu. Način kako se metoda primenjuje možete videti više na ovom linku, a za sve vas koji biste bili zainteresovani, možete pronaći informacije na našem sajtu.

Zaključak

Svi se u nekom trenutku suočavamo sa izazovima u vezi sa spavanjem naše dece. Bilo da je vaša beba tek rođena ili je već prošla kroz nekoliko razvojnih faza, svaki period donosi svoje specifične izazove. Važno je imati na umu da je kvalitet sna od suštinskog značaja za zdravlje i razvoj vaše bebe. Razumevanje uzroka nesanice i primena odgovarajućih tehnika i rituala može značajno poboljšati kvalitet sna vaše bebe. Kao roditelj, važno je da budete strpljivi i prilagodljivi, jer svaka beba je jedinstvena i može zahtevati različite pristupe.

Nadam se da će vam ove informacije pomoći da bolje razumete i rešite probleme sa spavanjem vaše bebe. Ukoliko imate bilo kakva pitanja ili vam je potrebna dodatna podrška, slobodno se obratite.

Tema narednog bloga je Kako uspavati bebu u tri koraka?

Pridružite se našoj e-mail listi i
prijavite se na naš newsletter*!

*Očekujte novi blog svakog četvrtka i budite deo zajednice hiljada drugih.
Prijavom na našu besplatnu e-mail listu dobijate priliku da prvi saznate za nove proizvode, usluge i ekskluzivne popuste koje ćemo davati samo našim članovima.