Umesto da dojenje bude poslednji korak pre spavanja, pomerite ga u raniji deo večeri, a zatim uvedite druge aktivnosti koje će pomoći bebi da se umiri. Ovo pomaže bebi da poveže uspavljivanje sa aktivnostima koje nisu povezane sa dojenjem.
Nicanje zubića je često praćeno bolovima i nelagodom, što može poremetiti bebin san. Promene u ritualima spavanja i ponašanju deteta tokom nicanja zubića su prirodne i očekivane. Beba može biti razdražljivija, žvakati predmete i imati pojačano slinjenje. Pružite bebi sigurne predmete za žvakanje kako bi olakšala nelagodnost. Hladni zubni prstenovi mogu pomoći u ublažavanju bolova. Razmislite o upotrebi prirodnih gelova za zube koji mogu smiriti bol. Pružite dodatnu utehu i nežnost tokom ovog perioda.
Jedan od ključnih elemenata uspešnog razdvajanja dojenja i uspavljivanja je stvaranje pozitivne asocijacije sa krevetcem. Beba treba da doživi krevetac kao sigurno i udobno mesto za spavanje, a ne samo kao mesto gde je odvojena od majke.
Različiti uzrasti imaju specifične potrebe i izazove u vezi sa dojenjem i uspavljivanjem. Evo kako se situacija može razvijati u različitim fazama:
Beba koja nauči da se uspava bez dojenja postaje nezavisnija, što je važno za njen emocionalni razvoj. Ovo može pomoći bebi da razvije veštine samostalnog uspavljivanja koje će joj koristiti i u budućnosti.
Kada beba nauči da se uspava bez dojenja, roditelji mogu očekivati poboljšanje kvaliteta sna i za sebe i za bebu. Manje noćnih buđenja znači da će svi članovi porodice biti odmorniji i spremniji za dnevne aktivnosti.
Kada se dojenje razdvoji od uspavljivanja, prelazak na čvrstu hranu može biti manje stresan za bebu. Beba će naučiti da se hrani i uspava bez potrebe za dojenjem, što može olakšati prelazak na novu fazu u ishrani.